fastryganowy

Konferencja "FAS w perspektywie interdyscyplinarnej"

ZAPROSZENIE

 

Organizatorzy:


Fundacja FASTRYGA
Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski
Urząd Miasta Lędziny
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach
Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lędzinach

serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej pt:


„FAS w perspektywie interdyscyplinarnej" - Lędziny 2016,

 

organizowanej w ramach XVI obchodów Światowego Dnia FAS.

Patronat Obchodów: Burmistrz Miasta Lędziny

Miejsce konferencji: Sala Widowiskowo – Kinowa w Urzędzie Miasta Lędziny, ul. Lędzińska 55
Termin konferencji: 09.09.2016 rok (piątek)
Cel konferencji: pogłębianie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych) oraz budowanie systemu terapii i wsparcia).
Uczestnicy: przedstawiciele świata nauki i praktycy, lekarze, psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni, pedagodzy, rodzice zastępczy i adopcyjni, kuratorzy, wszyscy zainteresowani promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FASD.

Już po raz XVI organizować będziemy obchody Światowego Dnia FAS w Polsce. W tym roku w ramach obchodów zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pn.: „FAS w perspektywie interdyscyplinarnej", która odbędzie się w dniu 09.09.2016r. o godz. 9.09. Będziemy zaszczyceni, jeśli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie.
W roku 2001 nasza organizacja we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lędzinach zainicjowała obchody Dnia FAS w Polsce, zapoczątkowując społeczną debatę dotyczącą szkód zdrowotnych wywołanych spożywaniem alkoholu przez kobiety ciężarne. Współpracowaliśmy w tym obszarze z wieloma ośrodkami: Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Śląskim Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, Katedrą i Klinika Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W roku ubiegłym patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

________________________________________________________________________________

Celem konferencji jest ciągłe pogłębianie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych) oraz budowanie systemu terapii i wsparcia.
Zaproszenie kierujemy do specjalistów medycyny, psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej a także do rodziców biologicznych, zastępczych i adopcyjnych, w których wychowują się dzieci z FASD.
Będzie nam bardzo miło gościć Państwa podczas Konferencji. Wasza obecność będzie niezwykle pomocna w procesie profilaktyki i usuwania skutków FASD, a wiedza wyniesiona z Konferencji umożliwi rozszerzenie działań nakierowanych na pomoc dotkniętym powyższym syndromem.

W załączeniu przesyłamy program konferencji.

Osoby, które zechcą uczestniczyć w konferencji proszone są o potwierdzenie swojego udziału poprzez wypełnienie formularza online pod adresem

http://goo.gl/forms/O55JcYx4TT do dnia 5 września 2016 roku. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt udziału w konferencji wraz z materiałami oraz poczęstunkiem wynosi 50,00 zł na nr konta: Meritum Bank 69 1300 0000 2076 7020 4973 0001
z dopiskiem „Konferencja FAS 2016 – imię i nazwisko uczestnika"

Prosimy o przesyłanie potwierdzenia wpłaty na adres e-mail: osrodek.fastryga@gmail.com

Z wyrazami szacunku,

Organizatorzy

 

 

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, PZA) należy do grupy fizycznych i umysłowych schorzeń wrodzonych. Jego objawy to np.: wady rozwojowe (m.in.:serca i stawów), uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa. Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, brak koordynacji ruchowej i zaburzenia mowy. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Osoby cierpiące na FAS/PZA nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za własne życie, często łamią prawo i latami skazane są na pomoc różnych organizacji i instytucji.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie PARPA wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40) piła alkohol w czasie ciąży. Jest to wynik niepokojący, zważywszy, że zdecydowana większość badanych (88%) jest zdania, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie jej dziecka. Zasięg FAS jest nieznany, gdyż brakuje badań z tej dziedziny. Zagrożone są jednak wszystkie dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.

Ostatnio na stronie...

 

Zapisz się na Fastrygowy Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, a będziemy informować Cię na bieżąco o naszych wydarzeniach i działaniach!

Fundacja Fastryga

ul. Rybnicka 28B

44-266 Świerklany 

 

KRS: 0000351830

NIP: 6462884108
REGON: 241544549

 

Numer konta:

Alior Bank 

09 2490 0005 0000 4530 1682 2921 PLN

Szukaj na stronie

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej o ciasteczkach