fastryganowy

Wydarzenia, wydarzenia!

Ubiegły tydzień był dla Fundacji niezwykle intensywny. W ciągu zaledwie dwóch dni odbyły się bowiem dwa ważne wydarzenia, których byliśmy współorganizatorem. Pierwsze z nich odbyło się w Lędzinach, gdzie nasza organizacja ma swoją siedzibę. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lędziny oraz lędzińskiego MOPS-u 16 marca 2016 roku zorganizowane zostało seminarium pt. Budowanie systemu pomocy, wsparcia, terapii dla osób i rodzin uwikłanych problemem alkoholowym oraz przemocy w rodzinie”. Jako przedstawiciele organizacji pozarządowej z terenu Lędzin bierzemy udział w pracach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i swoją wiedzą oraz doświadczaniem wspieramy profesjonalizację działań pomocowych i budowanie interdyscyplinarnych zespołów rozwiązujących problemy osób i rodzin uwikłanych w problem alkoholowy. Seminarium odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Lędziny, pani Krystyny Wróbel, która uroczyście rozpoczęła wydarzenie.

 

Gościem seminarium była Lilianna Krzywicka, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach, certyfikowany Specjalista i Superwizor ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W swoim wystąpieniu przybliżyła ona zagadnienia związane z podstawami prawnymi oraz praktycznymi aspektami prowadzenia procedury "Niebieskiej Karty" w rodzinie. Poruszyła ona również kwestię właściwego sposobu przeprowadzenia interwencji w przypadku występowania przemocy w rodzinie oraz budowania strategii pomocy zarówno dla ofiary, jak i sprawcy przemocy. 

 

W seminarium wzięli również przedstawiciele wspólnoty Anonimowych Alkoholików, którzy opowiedzieli o historii oraz zasadach swojej organizacji, a także o swojej własnej drodze życiowej która doprowadziła ich do związania się ze wspólnotą AA. Więcej o wspólnocie Anonimowych Alkoholików można dowiedzieć się na ich stronie internetowej: http://aa.org.pl/

 

Na zakończenie seminarium dr Małgorzata Klecka, prezes Fundacji Fastryga, przedstawiła prezentację na temat FASD jako traumy prenatalnej. Jak mówi, objawy z którymi rodzą się dzieci z FASD są spójne z objawami, których doświadczają osoby dotknięte zespołem stresu posttraumatycznego, można więc powiedzieć, że dzieci z FASD mają wrodzone PTSD. 

Na drugi dzień w Starochorzowskim Domu Kultury odbyła się konferencja "Dziecko z FASD w życiu, domu i szkole". Konferencja została zorganizowana z inicjatywy pani Katarzyny Fliegner, blogującej matki wychowującej dziecko z syndromem FASD, której to zawdzięczamy ogrom pracy wniesionej w przygotowanie tego wydarzenia. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Chorzowa, a całość odbyła się przy wsparciu dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowaczego w Chorzowie. 

 

Dr Małgorzata Klecka w swoim wykładzie opowiedziała o teratogennym wpływie alkoholu na rozwijający się płód, czynnikach wpływających na występowanie FASD, typowych objawach, diagnostyce oraz traumie prenatalne wywołanej przez picie alkoholu w czasie ciąży. Pani Kasia Fliegner przedstawiła z kolei swoją poruszającą historię wychowywania syna z zespołem FAS, historię pełną trudów i przeszkód. Wywołała ona burzliwą dyskusję na sali, uczestnicy konferencji zaczęli dzielić się swoimi własnymi historiami związanymi z opieką nad dzieckiem z FASD lub innymi niepełnosprawnościami.

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do organizacji obu tych wydarzeń, a także ich uczestnikom. W informacji zwrotnej usłyszeliśmy, że istnieje potrzeba organizowania tego typu wydarzeń w celu szerzenia wiedzy o FASD zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów - lekarzy, psychologów, pedagogów, terapeutów, nauczycieli. Zachęcamy więc do współpracy, jeżeli chcecie zorganizować tego typu wydarzenie w swoim mieście - prosimy o kontakt!

Ostatnio na stronie...

 

Zapisz się na Fastrygowy Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, a będziemy informować Cię na bieżąco o naszych wydarzeniach i działaniach!

Fundacja Fastryga

ul. Rybnicka 28B

44-266 Świerklany 

 

KRS: 0000351830

NIP: 6462884108
REGON: 241544549

 

Numer konta:

Alior Bank 

09 2490 0005 0000 4530 1682 2921 PLN

Szukaj na stronie

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej o ciasteczkach